Huizenprijzen in Smallingerland
Gemiddelde verkoopprijs, betaalbaarheid en verkopen in de gemeente Smallingerland, provincie Fryslân.
Smallingerland in het kort
In 2025 kostte een bestaande koopwoning in Smallingerland gemiddeld € 369.352. Dat is +6,1% ten opzichte van 2024 en 23,0% lager dan het landelijk gemiddelde van € 479.527.
Daarmee staat Smallingerland op plaats 310 van de 342 gemeenten, gerekend van duur naar goedkoop.
Een gemiddelde woning kost 6,6× het gemiddelde besteedbare jaarinkomen van een huishouden in Smallingerland (2025); landelijk is dat 7,9×.
In Q3 2026 werden in provincie Fryslân 2.128 bestaande koopwoningen verkocht.
Kerncijfers
Gemiddelde verkoopprijs 2025
€ 369.352
Nederland: € 479.527
Gemiddeld besteedbaar inkomen 2025
€ 55.800
Nederland: € 60.900
Prijs ÷ inkomen 2025
6,6×
Met landelijk inkomen: 6,1×
Verkopen Q3 2026
2.128
In provincie Fryslân
Gemiddelde verkoopprijs per jaar
Betaalbaarheid: huizenprijs in jaarinkomens
Hoeveel keer het gemiddelde besteedbare jaarinkomen van een huishouden een gemiddelde woning kost. Vergeleken met het inkomen in Smallingerland zelf en met het landelijk gemiddelde inkomen.
Verkochte woningen per kwartaal
Cijfer voor de hele provincie Fryslân; het CBS publiceert geen verkopen per gemeente.
Cijfers per jaar
| Jaar | Gemiddelde verkoopprijs | Verandering | Besteedbaar inkomen | Prijs ÷ inkomen |
|---|---|---|---|---|
| 2025 | € 369.352 | +6,1% | € 55.800 (voorlopig) | 6,6× |
| 2024 | € 348.051 | +11,7% | € 53.200 | 6,5× |
| 2023 | € 311.690 | +2,3% | € 51.200 | 6,1× |
| 2022 | € 304.540 | +7,6% | € 46.300 | 6,6× |
| 2021 | € 282.933 | +15,9% | € 43.900 | 6,4× |
| 2020 | € 244.055 | +4,5% | € 42.300 | 5,8× |
| 2019 | € 233.493 | +6,7% | € 41.500 | 5,6× |
| 2018 | € 218.812 | +14,6% | € 38.900 | 5,6× |
| 2017 | € 190.981 | +4,0% | € 38.000 | 5,0× |
| 2016 | € 183.644 | +5,2% | € 37.000 | 5,0× |
| 2015 | € 174.632 | +2,3% | € 35.600 | 4,9× |
| 2014 | € 170.722 | +0,3% | € 35.700 | 4,8× |
| 2013 | € 170.267 | -6,1% | € 33.800 | 5,0× |
| 2012 | € 181.249 | -3,2% | € 33.500 | 5,4× |
| 2011 | € 187.182 | -0,3% | € 33.200 | 5,6× |
Bronnen: CBS gemiddelde verkoopprijzen en CBS inkomen van huishoudens. Een gemiddelde verkoopprijs is geen prijsindex: het soort woningen dat verkocht wordt, beïnvloedt het gemiddelde. Meer uitleg op Bronnen & methode.
Veelgestelde vragen over Smallingerland
Wat kost een huis in Smallingerland?
Een bestaande koopwoning in Smallingerland kostte in 2025 gemiddeld € 369.352, volgens het CBS. Dit is een gemiddelde van alle verkochte woningen; de prijs van een specifieke woning hangt af van onder meer type, grootte en ligging.
Zijn de huizenprijzen in Smallingerland gestegen?
De gemiddelde verkoopprijs veranderde in 2025 met +6,1% ten opzichte van 2024 en met +51,3% ten opzichte van 2020.
Hoe betaalbaar zijn woningen in Smallingerland?
Een gemiddelde woning in Smallingerland kost 6,6× het gemiddelde besteedbare jaarinkomen van een huishouden in de gemeente (2025). Landelijk is dat 7,9×. Hoe hoger dit getal, hoe minder betaalbaar.
Wonen in Smallingerland
Reistijd met de auto
- Naar Amsterdam: 111 minuten
- Naar Rotterdam: 159 minuten
- Naar Den Haag: 143 minuten
- Naar Utrecht: 115 minuten
- Naar Eindhoven: 168 minuten
- Naar Groningen: 39 minuten
Zonder file, van het midden van Smallingerland naar het midden van de stad. Berekend met GraphHopper op kaartdata van © OpenStreetMap-bijdragers. Zoek gemeenten op reistijd in de Woonwijzer.
Woonlasten naast de hypotheek
Eigenaren in Smallingerland betalen gemiddeld € 252 per maand aan gemeentelijke heffingen, waterschap, energie en water (2024; landelijk € 261). Reken een woning door met Kan ik dit huis betalen?
Nieuwbouw
In 2024 werden in Smallingerland 136 nieuwe woningen opgeleverd: 5,1 per 1.000 bestaande woningen, tegen 8,4 landelijk. In de vier kwartalen van 2025-Q3 tot en met 2026-Q2 is vergunning verleend voor 197 nieuwe woningen.
| Jaar | 2020 | 2021 | 2022 | 2023 | 2024 |
|---|---|---|---|---|---|
| Nieuwe woningen | 42 | 107 | 109 | 199 | 136 |
Bronnen: CBS Voorraad woningen en niet-woningen (81955NED) en CBS Bouwvergunningen woonruimten (83671NED).
Buurten in Smallingerland
Smallingerland heeft 60 buurten met minstens 50 inwoners. Welke past bij jou? Vergelijk ze op leefbaarheid, veiligheid, rust en voorzieningen in de Buurtwijzer.
| Buurt | Inwoners | Gem. WOZ-waarde | Koopwoningen | Leefbaarheid | Hoogte (NAP) |
|---|---|---|---|---|---|
| A7 Noord | 500 | – | – | gemiddeld | +3,2 m |
| Boornbergum | 1.830 | € 378.000 | 70% | boven gemiddeld | -0,6 m |
| Buitengebied west | 255 | € 626.000 | 94% | ruim boven gemiddeld | +1,1 m |
| Burmaniapark | 875 | € 378.000 | 74% | boven gemiddeld | +1,2 m |
| De Bouwen noord | 655 | € 225.000 | 59% | gemiddeld | +1,6 m |
| De Bouwen oost | 1.325 | € 253.000 | 30% | gemiddeld | +1,9 m |
| De Bouwen west | 710 | € 176.000 | 20% | boven gemiddeld | +1,8 m |
| De Bouwen zuid | 680 | € 123.000 | 16% | gemiddeld | +1,9 m |
| De Drait noordoost | 850 | € 246.000 | 78% | boven gemiddeld | +0,8 m |
| De Drait noordwest | 1.045 | € 334.000 | 98% | ruim boven gemiddeld | +0,5 m |
| De Drait west | 725 | € 466.000 | 72% | ruim boven gemiddeld | +0,5 m |
| De Drait Zuid | 1.070 | € 350.000 | 64% | ruim boven gemiddeld | +1,0 m |
| De Drait zuidoost | 1.125 | € 264.000 | 79% | boven gemiddeld | +1,0 m |
| De Drait zuidwest | 1.785 | € 249.000 | 56% | gemiddeld | +0,8 m |
| De Folgeren centrum | 1.515 | € 244.000 | 72% | boven gemiddeld | +1,2 m |
| De Folgeren noord | 780 | € 386.000 | 93% | ruim boven gemiddeld | +1,1 m |
| De Folgeren zuidwest | 1.005 | € 240.000 | 67% | onder gemiddeld | +0,7 m |
| De Haven | 65 | € 453.000 | 70% | onder gemiddeld | +1,1 m |
| De Peppel | 985 | € 357.000 | 88% | ruim boven gemiddeld | +0,9 m |
| De Singels oost | 890 | € 359.000 | 81% | ruim boven gemiddeld | +1,1 m |
| De Singels west | 1.525 | € 274.000 | 78% | boven gemiddeld | +1,1 m |
| De Singels zuid | 505 | € 327.000 | 55% | ruim boven gemiddeld | +1,8 m |
| De Swetten centrum | 1.675 | € 205.000 | 37% | gemiddeld | +1,4 m |
| De Swetten oost | 880 | € 293.000 | 71% | ruim boven gemiddeld | +1,9 m |
| De Swetten west | 1.980 | € 209.000 | 39% | onder gemiddeld | +1,2 m |
| De Tike | 345 | € 459.000 | 89% | boven gemiddeld | +0,4 m |
| De Trisken centrum | 745 | € 162.000 | 24% | ruim onder gemiddeld | +0,7 m |
| De Trisken rondom | 2.500 | € 242.000 | 73% | onder gemiddeld | +0,5 m |
| De Veenhoop | 255 | € 488.000 | 85% | ruim boven gemiddeld | -1,3 m |
| De Venen centrum | 1.440 | € 207.000 | 40% | onder gemiddeld | +1,7 m |
| De Venen noord | 565 | € 259.000 | 90% | boven gemiddeld | +1,7 m |
| De Venen zuid | 750 | € 331.000 | 98% | boven gemiddeld | +2,3 m |
| De Wiken centrum | 1.555 | € 172.000 | 23% | ruim onder gemiddeld | +1,9 m |
| De Wiken noord | 280 | € 281.000 | 83% | boven gemiddeld | +2,2 m |
| De Wiken noordoost | 940 | € 212.000 | 53% | ruim onder gemiddeld | +2,3 m |
| De Wiken oost | 1.140 | € 228.000 | 77% | gemiddeld | +2,7 m |
| De Wiken west | 705 | € 204.000 | 27% | onder gemiddeld | +2,0 m |
| De Wiken zuid | 1.015 | € 221.000 | 44% | onder gemiddeld | +1,8 m |
| De Wilgen | 270 | € 528.000 | 91% | ruim boven gemiddeld | -0,6 m |
| De Wilgen, Sanding | 360 | € 787.000 | 99% | ruim boven gemiddeld | +0,5 m |
| Drachten centrum | 1.370 | € 262.000 | 42% | boven gemiddeld | +1,1 m |
| Drachtstercompagnie | 1.240 | € 376.000 | 76% | boven gemiddeld | +3,1 m |
| Drachtstervaart oost | 465 | € 499.000 | 91% | ruim boven gemiddeld | +0,8 m |
| Drachtstervaart west | 1.485 | € 469.000 | 88% | ruim boven gemiddeld | +0,6 m |
| Fennepark | 1.405 | € 448.000 | 89% | ruim boven gemiddeld | +1,7 m |
| Himsterhout | 1.485 | € 438.000 | 82% | ruim boven gemiddeld | +1,0 m |
| Houtigehage | 935 | € 348.000 | 71% | onder gemiddeld | +3,5 m |
| Kortehemmen | 175 | € 592.000 | 90% | ruim boven gemiddeld | +0,9 m |
| Nijega | 460 | € 389.000 | 83% | boven gemiddeld | +0,1 m |
| Noord-Oost noord | 1.695 | € 228.000 | 32% | onder gemiddeld | +2,2 m |
| Noord-Oost oost | 1.315 | € 235.000 | 19% | onder gemiddeld | +2,1 m |
| Noord-Oost west | 475 | € 222.000 | 43% | boven gemiddeld | +1,9 m |
| Noord-Oost zuid | 850 | € 218.000 | 42% | gemiddeld | +1,6 m |
| Opeinde, boven de Vaart | 655 | € 417.000 | 90% | ruim boven gemiddeld | +0,5 m |
| Opeinde, onder de Vaart | 1.105 | € 352.000 | 71% | boven gemiddeld | +0,8 m |
| Oudega | 1.665 | € 369.000 | 74% | boven gemiddeld | -0,4 m |
| Rottevalle | 1.415 | € 338.000 | 70% | boven gemiddeld | +1,1 m |
| Smalle Ee | 50 | € 640.000 | 95% | ruim boven gemiddeld | -0,6 m |
| Vrijburgh | 585 | € 432.000 | 65% | ruim boven gemiddeld | +2,0 m |
| Waldwei oost | 105 | € 479.000 | 98% | boven gemiddeld | +2,0 m |
Bronnen: CBS Kerncijfers wijken en buurten 2025, Leefbaarometer (ten opzichte van alle buurten in Nederland) en Actueel Hoogtebestand Nederland (gemiddelde hoogte van de grond ten opzichte van NAP). Gemiddeld ligt de grond in Smallingerland 0,6 m boven NAP. Een lage ligging betekent niet vanzelf meer risico: dijken, duinen en gemalen beschermen ook lage gebieden. Zie overstroomik.nl.
Verder kijken
Gemeenten in Fryslân met een vergelijkbare prijs
- Tytsjerksteradiel – € 393.075
- Achtkarspelen – € 386.939
- Súdwest-Fryslân – € 382.483
- Harlingen – € 363.299
- Waadhoeke – € 337.091
- Noardeast-Fryslân – € 331.748
