Huizenprijzen in Súdwest-Fryslân
Gemiddelde verkoopprijs, betaalbaarheid en verkopen in de gemeente Súdwest-Fryslân, provincie Fryslân.
Súdwest-Fryslân in het kort
In 2025 kostte een bestaande koopwoning in Súdwest-Fryslân gemiddeld € 382.483. Dat is +7,9% ten opzichte van 2024 en 20,2% lager dan het landelijk gemiddelde van € 479.527.
Daarmee staat Súdwest-Fryslân op plaats 299 van de 342 gemeenten, gerekend van duur naar goedkoop.
Een gemiddelde woning kost 6,7× het gemiddelde besteedbare jaarinkomen van een huishouden in Súdwest-Fryslân (2025); landelijk is dat 7,9×.
In Q3 2026 werden in provincie Fryslân 2.128 bestaande koopwoningen verkocht.
Kerncijfers
Gemiddelde verkoopprijs 2025
€ 382.483
Nederland: € 479.527
Gemiddeld besteedbaar inkomen 2025
€ 57.500
Nederland: € 60.900
Prijs ÷ inkomen 2025
6,7×
Met landelijk inkomen: 6,3×
Verkopen Q3 2026
2.128
In provincie Fryslân
Gemiddelde verkoopprijs per jaar
Betaalbaarheid: huizenprijs in jaarinkomens
Hoeveel keer het gemiddelde besteedbare jaarinkomen van een huishouden een gemiddelde woning kost. Vergeleken met het inkomen in Súdwest-Fryslân zelf en met het landelijk gemiddelde inkomen.
Verkochte woningen per kwartaal
Cijfer voor de hele provincie Fryslân; het CBS publiceert geen verkopen per gemeente.
Cijfers per jaar
| Jaar | Gemiddelde verkoopprijs | Verandering | Besteedbaar inkomen | Prijs ÷ inkomen |
|---|---|---|---|---|
| 2025 | € 382.483 | +7,9% | € 57.500 (voorlopig) | 6,7× |
| 2024 | € 354.413 | +6,4% | € 55.200 | 6,4× |
| 2023 | € 333.187 | -2,7% | € 53.600 | 6,2× |
| 2022 | € 342.373 | +15,3% | € 49.000 | 7,0× |
| 2021 | € 297.003 | +12,2% | € 46.000 | 6,5× |
| 2020 | € 264.604 | +17,3% | € 44.400 | 6,0× |
| 2019 | € 225.650 | +4,5% | € 43.700 | 5,2× |
| 2018 | € 215.978 | +1,4% | € 41.400 | 5,2× |
| 2017 | € 213.070 | +7,1% | € 40.000 | 5,3× |
| 2016 | € 199.005 | +4,7% | € 38.800 | 5,1× |
| 2015 | € 190.035 | +4,1% | € 37.000 | 5,1× |
| 2014 | € 182.523 | +4,2% | € 37.900 | 4,8× |
| 2013 | € 175.247 | -2,7% | € 35.900 | 4,9× |
| 2012 | € 180.110 | -8,7% | € 35.800 | 5,0× |
| 2011 | € 197.220 | – | € 35.500 | 5,6× |
Bronnen: CBS gemiddelde verkoopprijzen en CBS inkomen van huishoudens. Een gemiddelde verkoopprijs is geen prijsindex: het soort woningen dat verkocht wordt, beïnvloedt het gemiddelde. Meer uitleg op Bronnen & methode.
Veelgestelde vragen over Súdwest-Fryslân
Wat kost een huis in Súdwest-Fryslân?
Een bestaande koopwoning in Súdwest-Fryslân kostte in 2025 gemiddeld € 382.483, volgens het CBS. Dit is een gemiddelde van alle verkochte woningen; de prijs van een specifieke woning hangt af van onder meer type, grootte en ligging.
Zijn de huizenprijzen in Súdwest-Fryslân gestegen?
De gemiddelde verkoopprijs veranderde in 2025 met +7,9% ten opzichte van 2024 en met +44,5% ten opzichte van 2020.
Hoe betaalbaar zijn woningen in Súdwest-Fryslân?
Een gemiddelde woning in Súdwest-Fryslân kost 6,7× het gemiddelde besteedbare jaarinkomen van een huishouden in de gemeente (2025). Landelijk is dat 7,9×. Hoe hoger dit getal, hoe minder betaalbaar.
Wonen in Súdwest-Fryslân
Reistijd met de auto
- Naar Amsterdam: 86 minuten
- Naar Rotterdam: 138 minuten
- Naar Den Haag: 122 minuten
- Naar Utrecht: 107 minuten
- Naar Eindhoven: 160 minuten
- Naar Groningen: 73 minuten
Zonder file, van het midden van Súdwest-Fryslân naar het midden van de stad. Berekend met GraphHopper op kaartdata van © OpenStreetMap-bijdragers. Zoek gemeenten op reistijd in de Woonwijzer.
Woonlasten naast de hypotheek
Eigenaren in Súdwest-Fryslân betalen gemiddeld € 245 per maand aan gemeentelijke heffingen, waterschap, energie en water (2024; landelijk € 261). Reken een woning door met Kan ik dit huis betalen?
Nieuwbouw
In 2024 werden in Súdwest-Fryslân 230 nieuwe woningen opgeleverd: 5,3 per 1.000 bestaande woningen, tegen 8,4 landelijk. In de vier kwartalen van 2025-Q3 tot en met 2026-Q2 is vergunning verleend voor 173 nieuwe woningen.
| Jaar | 2020 | 2021 | 2022 | 2023 | 2024 |
|---|---|---|---|---|---|
| Nieuwe woningen | 328 | 224 | 177 | 101 | 230 |
Bronnen: CBS Voorraad woningen en niet-woningen (81955NED) en CBS Bouwvergunningen woonruimten (83671NED).
Buurten in Súdwest-Fryslân
Súdwest-Fryslân heeft 141 buurten met minstens 50 inwoners. Welke past bij jou? Vergelijk ze op leefbaarheid, veiligheid, rust en voorzieningen in de Buurtwijzer.
| Buurt | Inwoners | Gem. WOZ-waarde | Koopwoningen | Leefbaarheid | Hoogte (NAP) |
|---|---|---|---|---|---|
| Abbega | 120 | € 396.000 | 96% | boven gemiddeld | -0,9 m |
| Allingawier | 75 | € 478.000 | 93% | boven gemiddeld | -1,8 m |
| Arum | 865 | € 287.000 | 78% | gemiddeld | +0,5 m |
| Blauwhuis | 590 | € 331.000 | 66% | gemiddeld | -1,0 m |
| Boazum | 325 | € 345.000 | 82% | boven gemiddeld | +0,2 m |
| Bolsward binnen De Wallen | 1.535 | € 231.000 | 49% | gemiddeld | +1,2 m |
| Bolsward-Noord | 1.930 | € 224.000 | 31% | ruim onder gemiddeld | +0,2 m |
| Bolsward-Noordoost | 3.815 | € 334.000 | 75% | gemiddeld | +0,2 m |
| Bolsward-Zuidoost | 2.255 | € 282.000 | 63% | onder gemiddeld | +0,5 m |
| Bolsward-Zuidwest | 390 | € 251.000 | 93% | onder gemiddeld | +0,6 m |
| Bomenbuurt | 565 | € 365.000 | 76% | ruim boven gemiddeld | +0,2 m |
| Britswert | 90 | € 382.000 | 89% | gemiddeld | -0,4 m |
| Burgwerd | 225 | € 358.000 | 86% | gemiddeld | -0,1 m |
| Cornwerd | 85 | € 405.000 | 87% | gemiddeld | -0,0 m |
| De Domp | 2.380 | € 480.000 | 94% | ruim boven gemiddeld | -0,1 m |
| De Rat-Cloosterkamp | 985 | € 363.000 | 87% | ruim boven gemiddeld | -0,2 m |
| Dearsum | 110 | € 371.000 | 89% | gemiddeld | -0,3 m |
| Dedgum | 90 | € 348.000 | 92% | boven gemiddeld | -0,8 m |
| Duinterpen | 4.310 | € 364.000 | 85% | boven gemiddeld | -0,5 m |
| Easterein | 785 | € 301.000 | 78% | gemiddeld | +0,1 m |
| Easterwierrum | 325 | € 301.000 | 78% | gemiddeld | -0,1 m |
| Exmorra | 385 | € 298.000 | 82% | onder gemiddeld | -0,5 m |
| Ferwoude | 135 | € 349.000 | 92% | onder gemiddeld | -0,2 m |
| Folsgare | 330 | € 351.000 | 88% | boven gemiddeld | -0,4 m |
| Gaast | 160 | € 365.000 | 88% | boven gemiddeld | +0,4 m |
| Gaastmeer | 200 | € 341.000 | 83% | boven gemiddeld | -0,6 m |
| Gauw | 320 | € 339.000 | 87% | gemiddeld | -0,5 m |
| Goënga | 170 | € 356.000 | 97% | ruim boven gemiddeld | -0,4 m |
| Hartwerd | 110 | € 426.000 | 98% | ruim boven gemiddeld | -0,2 m |
| Heeg | 2.060 | € 328.000 | 67% | gemiddeld | -0,2 m |
| Heidenschap | 325 | € 427.000 | 82% | boven gemiddeld | -0,9 m |
| Hemdijk | 1.230 | € 407.000 | 86% | ruim boven gemiddeld | -0,2 m |
| Hemelum | 460 | € 318.000 | 81% | onder gemiddeld | +2,2 m |
| Het Eiland | 1.185 | € 245.000 | 18% | onder gemiddeld | +0,3 m |
| Hichtum | 90 | € 446.000 | 90% | ruim boven gemiddeld | -0,2 m |
| Hidaard | 110 | € 391.000 | 92% | ruim boven gemiddeld | -0,2 m |
| Hieslum | 80 | € 433.000 | 92% | boven gemiddeld | -1,1 m |
| Hindeloopen | 785 | € 281.000 | 66% | gemiddeld | +0,9 m |
| Hinnaard | 60 | € 480.000 | 86% | boven gemiddeld | -0,3 m |
| Hommerts | 590 | € 313.000 | 76% | boven gemiddeld | -0,8 m |
| Idsegahuizum | 205 | € 446.000 | 87% | onder gemiddeld | -0,0 m |
| Iens | 50 | – | 81% | boven gemiddeld | +0,1 m |
| IJpecolsga | 50 | – | – | boven gemiddeld | -1,1 m |
| IJsbrechtum | 650 | € 393.000 | 85% | ruim boven gemiddeld | -0,2 m |
| Indijk | 110 | € 512.000 | 82% | boven gemiddeld | -1,0 m |
| Itens | 215 | € 340.000 | 84% | onder gemiddeld | -0,2 m |
| Jutrijp | 245 | € 332.000 | 77% | gemiddeld | -0,8 m |
| Kimswerd | 420 | € 273.000 | 79% | gemiddeld | +0,5 m |
| Koudum | 2.605 | € 326.000 | 66% | onder gemiddeld | +1,3 m |
| Koufurderrige | 75 | € 474.000 | 88% | boven gemiddeld | -0,8 m |
| Kûbaard | 155 | € 346.000 | 90% | onder gemiddeld | -0,1 m |
| Lemmerweg-Oost | 1.440 | € 220.000 | 45% | ruim onder gemiddeld | +0,2 m |
| Lemmerweg-West | 2.915 | € 237.000 | 27% | ruim onder gemiddeld | +0,2 m |
| Loënga | 760 | € 641.000 | 97% | ruim boven gemiddeld | -0,3 m |
| Lollum | 235 | € 287.000 | 82% | onder gemiddeld | -0,0 m |
| Longerhouw | 50 | € 412.000 | 92% | ruim boven gemiddeld | -0,3 m |
| Lytsewierrum | 70 | € 419.000 | 70% | ruim boven gemiddeld | -0,3 m |
| Makkum | 3.095 | € 284.000 | 64% | onder gemiddeld | +0,6 m |
| Molkwerum | 235 | € 303.000 | 78% | onder gemiddeld | +0,1 m |
| Nijezijl-Roodhem | 1.290 | € 293.000 | 50% | gemiddeld | -0,4 m |
| Nijhuizum | 55 | – | – | gemiddeld | -0,9 m |
| Nijland | 745 | € 302.000 | 76% | boven gemiddeld | +0,1 m |
| Noorderhoek I | 1.410 | € 223.000 | 47% | gemiddeld | +0,4 m |
| Noorderhoek II | 3.415 | € 276.000 | 30% | ruim onder gemiddeld | -0,1 m |
| Noordoosthoek | 1.675 | € 246.000 | 67% | ruim boven gemiddeld | +0,4 m |
| Offingawier | 230 | € 566.000 | 71% | ruim boven gemiddeld | -0,7 m |
| Omgeving Leeuwarderweg en bungalowpark | 775 | € 280.000 | 49% | ruim boven gemiddeld | +0,1 m |
| Oosthem | 305 | € 362.000 | 79% | ruim boven gemiddeld | -0,7 m |
| Oppenhuizen | 1.040 | € 356.000 | 70% | boven gemiddeld | -0,4 m |
| Oud IJlst | 525 | € 405.000 | 91% | ruim boven gemiddeld | -0,3 m |
| Oudega | 610 | € 302.000 | 76% | onder gemiddeld | -0,7 m |
| Parrega | 320 | € 322.000 | 89% | gemiddeld | -0,5 m |
| Piaam | 50 | € 426.000 | 90% | gemiddeld | -0,2 m |
| Pingjum | 450 | € 262.000 | 85% | onder gemiddeld | +0,5 m |
| Poppenwier | 170 | € 377.000 | 84% | boven gemiddeld | -0,6 m |
| Raerd | 645 | € 335.000 | 86% | boven gemiddeld | -0,1 m |
| Reahûs | 200 | € 384.000 | 90% | onder gemiddeld | -0,3 m |
| Rien | 95 | € 332.000 | 96% | boven gemiddeld | -0,4 m |
| Scharl | 55 | € 361.000 | 87% | boven gemiddeld | -0,3 m |
| Scharnegoutum | 1.420 | € 341.000 | 78% | boven gemiddeld | +0,1 m |
| Schettens | 165 | € 335.000 | 96% | gemiddeld | +0,1 m |
| Schraard | 145 | € 359.000 | 98% | gemiddeld | -0,3 m |
| Sibrandabuorren | 325 | € 332.000 | 82% | gemiddeld | -0,7 m |
| Sneek binnen de grachten | 1.290 | € 221.000 | 27% | boven gemiddeld | +1,0 m |
| Sperkhem en industrieterrein Houkesloot | 2.895 | € 250.000 | 53% | gemiddeld | -0,2 m |
| Stadsfenne | 2.840 | € 321.000 | 52% | boven gemiddeld | -0,2 m |
| Stationsbuurt | 830 | € 361.000 | 66% | ruim boven gemiddeld | +0,2 m |
| Stavoren | 880 | € 287.000 | 64% | gemiddeld | +0,8 m |
| Tersoal | 325 | € 340.000 | 80% | gemiddeld | -0,9 m |
| Tinga | 2.120 | € 247.000 | 55% | onder gemiddeld | -0,6 m |
| Tirns | 120 | € 379.000 | 90% | boven gemiddeld | -0,0 m |
| Tjerkwerd | 280 | € 340.000 | 92% | gemiddeld | -0,2 m |
| Uitwellingerga | 345 | € 498.000 | 86% | ruim boven gemiddeld | -0,1 m |
| Verspreide huizen Abbega | 120 | € 450.000 | 83% | boven gemiddeld | -0,9 m |
| Verspreide huizen Arum | 175 | € 486.000 | 86% | gemiddeld | +0,1 m |
| Verspreide huizen Boazum | 85 | € 457.000 | 97% | gemiddeld | -0,2 m |
| Verspreide huizen Bolsward | 170 | € 423.000 | 88% | gemiddeld | -0,1 m |
| Verspreide huizen Burgwerd | 75 | € 435.000 | 79% | gemiddeld | -0,3 m |
| Verspreide huizen Easterein | 105 | € 489.000 | 87% | gemiddeld | -0,1 m |
| Verspreide huizen Exmorra | 85 | € 521.000 | 93% | onder gemiddeld | -0,9 m |
| Verspreide huizen Ferwoude | 100 | € 395.000 | 81% | boven gemiddeld | -0,8 m |
| Verspreide huizen Gaastmeer | 70 | € 389.000 | 82% | ruim boven gemiddeld | -1,0 m |
| Verspreide huizen Goënga | 70 | € 576.000 | 92% | ruim boven gemiddeld | -0,7 m |
| Verspreide huizen Heeg | 305 | € 571.000 | 83% | ruim boven gemiddeld | -1,0 m |
| Verspreide huizen Hemelum | 90 | € 469.000 | 85% | boven gemiddeld | 0,0 m |
| Verspreide huizen Hindeloopen | 65 | € 704.000 | 69% | gemiddeld | -0,2 m |
| Verspreide huizen IJlst | 110 | € 508.000 | 93% | ruim boven gemiddeld | -1,0 m |
| Verspreide huizen Kimswerd | 110 | € 437.000 | 95% | boven gemiddeld | +0,3 m |
| Verspreide huizen Koudum | 215 | € 581.000 | 83% | gemiddeld | -0,5 m |
| Verspreide huizen Kûbaard | 65 | € 492.000 | 91% | onder gemiddeld | -0,1 m |
| Verspreide huizen Lollum | 75 | € 442.000 | 97% | gemiddeld | -0,1 m |
| Verspreide huizen Makkum | 160 | € 551.000 | 84% | boven gemiddeld | -0,6 m |
| Verspreide huizen Molkwerum | 115 | € 497.000 | 92% | gemiddeld | -0,9 m |
| Verspreide huizen Nijland | 225 | € 499.000 | 92% | ruim boven gemiddeld | -0,1 m |
| Verspreide huizen Oudega | 135 | € 471.000 | 86% | ruim boven gemiddeld | -1,0 m |
| Verspreide huizen Parrega | 160 | € 467.000 | 95% | boven gemiddeld | -1,6 m |
| Verspreide huizen Pingjum | 145 | € 458.000 | 95% | gemiddeld | +0,2 m |
| Verspreide huizen Scharnegoutum | 140 | € 448.000 | 86% | boven gemiddeld | -0,1 m |
| Verspreide huizen Schettens | 70 | € 413.000 | 92% | ruim boven gemiddeld | -0,1 m |
| Verspreide huizen Stavoren | 70 | € 527.000 | 60% | gemiddeld | -0,6 m |
| Verspreide huizen Tirns | 60 | € 490.000 | 100% | ruim boven gemiddeld | -0,1 m |
| Verspreide huizen Tjerkwerd | 155 | € 461.000 | 85% | gemiddeld | -0,5 m |
| Verspreide huizen Witmarsum | 175 | € 507.000 | 97% | onder gemiddeld | 0,0 m |
| Verspreide huizen Wolsum | 80 | € 443.000 | 93% | boven gemiddeld | -0,5 m |
| Verspreide huizen Wommels | 185 | € 414.000 | 92% | boven gemiddeld | -0,1 m |
| Verspreide huizen Workum | 380 | € 443.000 | 85% | onder gemiddeld | -0,3 m |
| Verspreide huizen Zurich | 50 | € 262.000 | 96% | onder gemiddeld | +1,5 m |
| Verspreide huizen-Greonterp | 60 | – | – | boven gemiddeld | -1,5 m |
| Verspreide huizen-Oosthem | 165 | € 428.000 | 91% | ruim boven gemiddeld | -1,1 m |
| Waaksens | 80 | € 388.000 | 91% | boven gemiddeld | -0,2 m |
| Warns | 705 | € 327.000 | 74% | ruim onder gemiddeld | +0,3 m |
| Westhem | 75 | € 411.000 | 85% | ruim boven gemiddeld | -1,0 m |
| Witmarsum | 1.640 | € 263.000 | 67% | gemiddeld | +0,4 m |
| Wiuwert | 290 | € 359.000 | 82% | gemiddeld | -0,2 m |
| Wolsum | 65 | € 378.000 | 95% | gemiddeld | -0,4 m |
| Wommels | 2.235 | € 295.000 | 62% | gemiddeld | +0,2 m |
| Wons | 285 | € 360.000 | 91% | onder gemiddeld | -0,1 m |
| Workum | 4.295 | € 308.000 | 65% | onder gemiddeld | +0,2 m |
| Woudsend | 1.345 | € 351.000 | 77% | onder gemiddeld | -0,4 m |
| Zurich | 145 | € 228.000 | 81% | boven gemiddeld | +1,2 m |
| Zwetteplan | 2.220 | € 383.000 | 85% | ruim boven gemiddeld | 0,0 m |
Bronnen: CBS Kerncijfers wijken en buurten 2025, Leefbaarometer (ten opzichte van alle buurten in Nederland) en Actueel Hoogtebestand Nederland (gemiddelde hoogte van de grond ten opzichte van NAP). Gemiddeld ligt de grond in Súdwest-Fryslân 0,4 m onder NAP. Een lage ligging betekent niet vanzelf meer risico: dijken, duinen en gemalen beschermen ook lage gebieden. Zie overstroomik.nl.
Verder kijken
Gemeenten in Fryslân met een vergelijkbare prijs
- Heerenveen – € 418.883
- Dantumadiel – € 416.795
- Tytsjerksteradiel – € 393.075
- Achtkarspelen – € 386.939
- Smallingerland – € 369.352
- Harlingen – € 363.299
