Huizenprijzen in Midden-Drenthe
Gemiddelde verkoopprijs, betaalbaarheid en verkopen in de gemeente Midden-Drenthe, provincie Drenthe.
Midden-Drenthe in het kort
In 2025 kostte een bestaande koopwoning in Midden-Drenthe gemiddeld € 446.129. Dat is +15,6% ten opzichte van 2024 en 7,0% lager dan het landelijk gemiddelde van € 479.527.
Daarmee staat Midden-Drenthe op plaats 218 van de 342 gemeenten, gerekend van duur naar goedkoop.
Een gemiddelde woning kost 7,2× het gemiddelde besteedbare jaarinkomen van een huishouden in Midden-Drenthe (2025); landelijk is dat 7,9×.
In Q3 2026 werden in provincie Drenthe 1.682 bestaande koopwoningen verkocht.
Kerncijfers
Gemiddelde verkoopprijs 2025
€ 446.129
Nederland: € 479.527
Gemiddeld besteedbaar inkomen 2025
€ 61.600
Nederland: € 60.900
Prijs ÷ inkomen 2025
7,2×
Met landelijk inkomen: 7,3×
Verkopen Q3 2026
1.682
In provincie Drenthe
Gemiddelde verkoopprijs per jaar
Betaalbaarheid: huizenprijs in jaarinkomens
Hoeveel keer het gemiddelde besteedbare jaarinkomen van een huishouden een gemiddelde woning kost. Vergeleken met het inkomen in Midden-Drenthe zelf en met het landelijk gemiddelde inkomen.
Verkochte woningen per kwartaal
Cijfer voor de hele provincie Drenthe; het CBS publiceert geen verkopen per gemeente.
Cijfers per jaar
| Jaar | Gemiddelde verkoopprijs | Verandering | Besteedbaar inkomen | Prijs ÷ inkomen |
|---|---|---|---|---|
| 2025 | € 446.129 | +15,6% | € 61.600 (voorlopig) | 7,2× |
| 2024 | € 385.893 | +5,7% | € 59.300 | 6,5× |
| 2023 | € 364.967 | -8,8% | € 55.700 | 6,6× |
| 2022 | € 400.341 | +14,5% | € 51.800 | 7,7× |
| 2021 | € 349.627 | +16,4% | € 49.300 | 7,1× |
| 2020 | € 300.377 | +15,0% | € 47.000 | 6,4× |
| 2019 | € 261.194 | +6,6% | € 45.300 | 5,8× |
| 2018 | € 245.063 | +4,5% | € 42.800 | 5,7× |
| 2017 | € 234.557 | +3,9% | € 42.300 | 5,5× |
| 2016 | € 225.661 | +6,2% | € 40.900 | 5,5× |
| 2015 | € 212.424 | +6,6% | € 39.200 | 5,4× |
| 2014 | € 199.248 | +4,0% | € 39.600 | 5,0× |
| 2013 | € 191.568 | -9,6% | € 37.900 | 5,1× |
| 2012 | € 211.806 | -7,3% | € 37.800 | 5,6× |
| 2011 | € 228.557 | +2,9% | € 37.300 | 6,1× |
Bronnen: CBS gemiddelde verkoopprijzen en CBS inkomen van huishoudens. Een gemiddelde verkoopprijs is geen prijsindex: het soort woningen dat verkocht wordt, beïnvloedt het gemiddelde. Meer uitleg op Bronnen & methode.
Veelgestelde vragen over Midden-Drenthe
Wat kost een huis in Midden-Drenthe?
Een bestaande koopwoning in Midden-Drenthe kostte in 2025 gemiddeld € 446.129, volgens het CBS. Dit is een gemiddelde van alle verkochte woningen; de prijs van een specifieke woning hangt af van onder meer type, grootte en ligging.
Zijn de huizenprijzen in Midden-Drenthe gestegen?
De gemiddelde verkoopprijs veranderde in 2025 met +15,6% ten opzichte van 2024 en met +48,5% ten opzichte van 2020.
Hoe betaalbaar zijn woningen in Midden-Drenthe?
Een gemiddelde woning in Midden-Drenthe kost 7,2× het gemiddelde besteedbare jaarinkomen van een huishouden in de gemeente (2025). Landelijk is dat 7,9×. Hoe hoger dit getal, hoe minder betaalbaar.
Wonen in Midden-Drenthe
Reistijd met de auto
- Naar Amsterdam: 123 minuten
- Naar Rotterdam: 158 minuten
- Naar Den Haag: 149 minuten
- Naar Utrecht: 112 minuten
- Naar Eindhoven: 152 minuten
- Naar Groningen: 37 minuten
Zonder file, van het midden van Midden-Drenthe naar het midden van de stad. Berekend met GraphHopper op kaartdata van © OpenStreetMap-bijdragers. Zoek gemeenten op reistijd in de Woonwijzer.
Woonlasten naast de hypotheek
Eigenaren in Midden-Drenthe betalen gemiddeld € 269 per maand aan gemeentelijke heffingen, waterschap, energie en water (2024; landelijk € 261). Reken een woning door met Kan ik dit huis betalen?
Nieuwbouw
In 2024 werden in Midden-Drenthe 56 nieuwe woningen opgeleverd: 3,8 per 1.000 bestaande woningen, tegen 8,4 landelijk. In de vier kwartalen van 2025-Q3 tot en met 2026-Q2 is vergunning verleend voor 107 nieuwe woningen.
| Jaar | 2020 | 2021 | 2022 | 2023 | 2024 |
|---|---|---|---|---|---|
| Nieuwe woningen | 52 | 256 | 60 | 144 | 56 |
Bronnen: CBS Voorraad woningen en niet-woningen (81955NED) en CBS Bouwvergunningen woonruimten (83671NED).
Buurten in Midden-Drenthe
Midden-Drenthe heeft 47 buurten met minstens 50 inwoners. Welke past bij jou? Vergelijk ze op leefbaarheid, veiligheid, rust en voorzieningen in de Buurtwijzer.
| Buurt | Inwoners | Gem. WOZ-waarde | Koopwoningen | Leefbaarheid | Hoogte (NAP) |
|---|---|---|---|---|---|
| Balinge | 95 | € 463.000 | 100% | ruim boven gemiddeld | +16,7 m |
| Beilen | 9.345 | € 320.000 | 60% | onder gemiddeld | +13,3 m |
| Bovensmilde-Centrum | 2.800 | € 298.000 | 71% | gemiddeld | +12,8 m |
| Bovensmilde-Noord | 175 | € 417.000 | 97% | ruim boven gemiddeld | +11,5 m |
| Bovensmilde-Zuid | 170 | € 377.000 | 96% | gemiddeld | +12,4 m |
| Brunsting | 90 | € 453.000 | 97% | ruim boven gemiddeld | +12,6 m |
| Drijber | 95 | € 390.000 | 85% | ruim boven gemiddeld | +14,9 m |
| Elp | 340 | € 451.000 | 87% | boven gemiddeld | +18,0 m |
| Eursinge | 60 | € 593.000 | 79% | ruim boven gemiddeld | +15,7 m |
| Garminge | 105 | € 501.000 | 95% | gemiddeld | +16,6 m |
| Hijken | 665 | € 385.000 | 87% | boven gemiddeld | +14,0 m |
| Holthe | 130 | € 565.000 | 100% | ruim boven gemiddeld | +14,4 m |
| Hoogersmilde-Centrum | 905 | € 284.000 | 63% | onder gemiddeld | +12,3 m |
| Hoogersmilde-Noord | 380 | € 374.000 | 91% | gemiddeld | +12,3 m |
| Hoogersmilde-Zuid | 130 | € 359.000 | 76% | gemiddeld | +12,0 m |
| Hooghalen | 885 | € 353.000 | 78% | gemiddeld | +17,1 m |
| Laaghalen | 115 | € 512.000 | 91% | ruim boven gemiddeld | +15,6 m |
| Lieving Makkum | 210 | € 401.000 | 94% | boven gemiddeld | +13,9 m |
| Mantinge | 180 | € 434.000 | 90% | boven gemiddeld | +16,4 m |
| Nieuw-Balinge | 820 | € 329.000 | 79% | gemiddeld | +16,3 m |
| Oranje | 110 | € 288.000 | 73% | ruim boven gemiddeld | +14,6 m |
| Orvelte | 80 | € 392.000 | 46% | ruim boven gemiddeld | +17,1 m |
| Smilde-Centrum | 3.710 | € 288.000 | 61% | onder gemiddeld | +13,5 m |
| Smilde-Noord | 290 | € 407.000 | 98% | boven gemiddeld | +12,9 m |
| Smilde-Zuid | 350 | € 351.000 | 80% | gemiddeld | +12,0 m |
| Spier | 180 | € 406.000 | 96% | ruim boven gemiddeld | +14,6 m |
| Verspreide huizen Beilen | 1.890 | € 466.000 | 89% | boven gemiddeld | +12,8 m |
| Verspreide huizen Bovensmilde | 210 | € 475.000 | 95% | ruim boven gemiddeld | +11,2 m |
| Verspreide huizen de Broekstreek | 170 | € 508.000 | 93% | ruim boven gemiddeld | +15,6 m |
| Verspreide huizen Drijber | 365 | € 464.000 | 89% | boven gemiddeld | +14,5 m |
| Verspreide huizen Hijken | 305 | € 426.000 | 86% | ruim boven gemiddeld | +14,5 m |
| Verspreide huizen Hoogersmilde | 315 | € 503.000 | 96% | ruim boven gemiddeld | +11,8 m |
| Verspreide huizen Hooghalen | 560 | € 485.000 | 85% | ruim boven gemiddeld | +15,3 m |
| Verspreide huizen Nieuw-Balinge | 120 | € 474.000 | 91% | ruim boven gemiddeld | +16,1 m |
| Verspreide huizen Nieuweroord | 120 | € 513.000 | 87% | boven gemiddeld | +14,8 m |
| Verspreide huizen Orvelte | 140 | € 491.000 | 85% | boven gemiddeld | +17,4 m |
| Verspreide huizen Smilde | 180 | € 477.000 | 86% | boven gemiddeld | +12,4 m |
| Verspreide huizen Spier | 205 | € 457.000 | 81% | boven gemiddeld | +14,0 m |
| Verspreide huizen Westerbork | 215 | € 603.000 | 88% | ruim boven gemiddeld | +15,8 m |
| Verspreide huizen Wijster | 330 | € 418.000 | 89% | ruim boven gemiddeld | +15,3 m |
| Verspreide huizen Witteveen | 180 | € 473.000 | 91% | gemiddeld | +16,6 m |
| Verspreide huizen Zwiggelte | 195 | € 492.000 | 84% | boven gemiddeld | +15,4 m |
| Westerbork | 4.510 | € 359.000 | 69% | boven gemiddeld | +16,4 m |
| Wijster | 770 | € 367.000 | 81% | gemiddeld | +15,2 m |
| Witteveen | 425 | € 341.000 | 75% | gemiddeld | +16,4 m |
| Zuidveld | 65 | € 455.000 | 97% | onder gemiddeld | +16,4 m |
| Zwiggelte | 270 | € 485.000 | 86% | ruim boven gemiddeld | +16,1 m |
Bronnen: CBS Kerncijfers wijken en buurten 2025, Leefbaarometer (ten opzichte van alle buurten in Nederland) en Actueel Hoogtebestand Nederland (gemiddelde hoogte van de grond ten opzichte van NAP). Gemiddeld ligt de grond in Midden-Drenthe 14,6 m boven NAP. Een lage ligging betekent niet vanzelf meer risico: dijken, duinen en gemalen beschermen ook lage gebieden. Zie overstroomik.nl.
Verder kijken
Gemeenten in Drenthe met een vergelijkbare prijs
- Aa en Hunze – € 497.875
- Westerveld – € 487.354
- De Wolden – € 478.209
- Noordenveld – € 464.193
- Borger-Odoorn – € 445.770
- Coevorden – € 397.804
