Huizenprijzen in Alkmaar
Gemiddelde verkoopprijs, betaalbaarheid en verkopen in de gemeente Alkmaar, provincie Noord-Holland.
Alkmaar in het kort
In 2025 kostte een bestaande koopwoning in Alkmaar gemiddeld € 424.065. Dat is +11,2% ten opzichte van 2024 en 11,6% lager dan het landelijk gemiddelde van € 479.527.
Daarmee staat Alkmaar op plaats 253 van de 342 gemeenten, gerekend van duur naar goedkoop.
Een gemiddelde woning kost 7,3× het gemiddelde besteedbare jaarinkomen van een huishouden in Alkmaar (2025); landelijk is dat 7,9×.
In Q3 2026 werden in provincie Noord-Holland 11.174 bestaande koopwoningen verkocht.
Kerncijfers
Gemiddelde verkoopprijs 2025
€ 424.065
Nederland: € 479.527
Gemiddeld besteedbaar inkomen 2025
€ 58.300
Nederland: € 60.900
Prijs ÷ inkomen 2025
7,3×
Met landelijk inkomen: 7,0×
Verkopen Q3 2026
11.174
In provincie Noord-Holland
Gemiddelde verkoopprijs per jaar
Betaalbaarheid: huizenprijs in jaarinkomens
Hoeveel keer het gemiddelde besteedbare jaarinkomen van een huishouden een gemiddelde woning kost. Vergeleken met het inkomen in Alkmaar zelf en met het landelijk gemiddelde inkomen.
Verkochte woningen per kwartaal
Cijfer voor de hele provincie Noord-Holland; het CBS publiceert geen verkopen per gemeente.
Cijfers per jaar
| Jaar | Gemiddelde verkoopprijs | Verandering | Besteedbaar inkomen | Prijs ÷ inkomen |
|---|---|---|---|---|
| 2025 | € 424.065 | +11,2% | € 58.300 (voorlopig) | 7,3× |
| 2024 | € 381.336 | -3,1% | € 56.100 | 6,8× |
| 2023 | € 393.418 | -1,5% | € 53.500 | 7,4× |
| 2022 | € 399.298 | +9,3% | € 48.800 | 8,2× |
| 2021 | € 365.446 | +16,4% | € 46.700 | 7,8× |
| 2020 | € 313.937 | +9,4% | € 44.500 | 7,1× |
| 2019 | € 286.883 | +9,3% | € 43.500 | 6,6× |
| 2018 | € 262.519 | +10,3% | € 40.900 | 6,4× |
| 2017 | € 238.071 | +11,0% | € 40.000 | 6,0× |
| 2016 | € 214.497 | +10,1% | € 38.900 | 5,5× |
| 2015 | € 194.809 | -0,1% | € 37.500 | 5,2× |
| 2014 | € 195.094 | +3,8% | € 37.400 | 5,2× |
| 2013 | € 187.931 | -6,9% | € 35.700 | 5,3× |
| 2012 | € 201.883 | -2,1% | € 35.500 | 5,7× |
| 2011 | € 206.264 | -2,7% | € 35.500 | 5,8× |
Bronnen: CBS gemiddelde verkoopprijzen en CBS inkomen van huishoudens. Een gemiddelde verkoopprijs is geen prijsindex: het soort woningen dat verkocht wordt, beïnvloedt het gemiddelde. Meer uitleg op Bronnen & methode.
Veelgestelde vragen over Alkmaar
Wat kost een huis in Alkmaar?
Een bestaande koopwoning in Alkmaar kostte in 2025 gemiddeld € 424.065, volgens het CBS. Dit is een gemiddelde van alle verkochte woningen; de prijs van een specifieke woning hangt af van onder meer type, grootte en ligging.
Zijn de huizenprijzen in Alkmaar gestegen?
De gemiddelde verkoopprijs veranderde in 2025 met +11,2% ten opzichte van 2024 en met +35,1% ten opzichte van 2020.
Hoe betaalbaar zijn woningen in Alkmaar?
Een gemiddelde woning in Alkmaar kost 7,3× het gemiddelde besteedbare jaarinkomen van een huishouden in de gemeente (2025). Landelijk is dat 7,9×. Hoe hoger dit getal, hoe minder betaalbaar.
Wonen in Alkmaar
Reistijd met de auto
- Naar Amsterdam: 33 minuten
- Naar Rotterdam: 82 minuten
- Naar Den Haag: 66 minuten
- Naar Utrecht: 57 minuten
- Naar Eindhoven: 114 minuten
- Naar Groningen: 125 minuten
Zonder file, van het midden van Alkmaar naar het midden van de stad. Berekend met GraphHopper op kaartdata van © OpenStreetMap-bijdragers. Zoek gemeenten op reistijd in de Woonwijzer.
Woonlasten naast de hypotheek
Eigenaren in Alkmaar betalen gemiddeld € 256 per maand aan gemeentelijke heffingen, waterschap, energie en water (2024; landelijk € 261). Reken een woning door met Kan ik dit huis betalen?
Nieuwbouw
In 2024 werden in Alkmaar 809 nieuwe woningen opgeleverd: 14,8 per 1.000 bestaande woningen, tegen 8,4 landelijk. In de vier kwartalen van 2025-Q3 tot en met 2026-Q2 is vergunning verleend voor 760 nieuwe woningen.
| Jaar | 2020 | 2021 | 2022 | 2023 | 2024 |
|---|---|---|---|---|---|
| Nieuwe woningen | 244 | 934 | 356 | 328 | 809 |
Bronnen: CBS Voorraad woningen en niet-woningen (81955NED) en CBS Bouwvergunningen woonruimten (83671NED).
Buurten in Alkmaar
Alkmaar heeft 63 buurten met minstens 50 inwoners. Welke past bij jou? Vergelijk ze op leefbaarheid, veiligheid, rust en voorzieningen in de Buurtwijzer.
| Buurt | Inwoners | Gem. WOZ-waarde | Koopwoningen | Leefbaarheid | Hoogte (NAP) |
|---|---|---|---|---|---|
| 't Rak-Noord | 2.955 | € 328.000 | 67% | onder gemiddeld | -0,3 m |
| 't Rak-Zuid | 3.650 | € 361.000 | 80% | gemiddeld | +0,2 m |
| Bergerhof en Blaeustraatkwartier | 1.955 | € 378.000 | 61% | boven gemiddeld | +0,8 m |
| Bergermeer | 2.115 | € 487.000 | 68% | boven gemiddeld | +0,4 m |
| Bergerwegkwartier | 1.560 | € 403.000 | 69% | boven gemiddeld | +0,5 m |
| Beverkoog | 55 | € 440.000 | 55% | ruim onder gemiddeld | -0,7 m |
| Binnenstad-Oost | 3.290 | € 396.000 | 49% | boven gemiddeld | +0,7 m |
| Binnenstad-West | 3.020 | € 346.000 | 37% | boven gemiddeld | +1,1 m |
| Bloemwijk en Zocherkwartier | 1.510 | € 344.000 | 57% | boven gemiddeld | +0,7 m |
| Burgemeesterskwartier | 1.585 | € 520.000 | 94% | ruim boven gemiddeld | +0,4 m |
| Cranenbroek | 550 | € 525.000 | 94% | boven gemiddeld | +1,1 m |
| Daalmeer-Noordoost | 2.405 | € 380.000 | 78% | onder gemiddeld | -0,4 m |
| Daalmeer-Noordwest | 2.375 | € 356.000 | 63% | ruim onder gemiddeld | -0,3 m |
| Daalmeer-Zuidoost | 2.735 | € 378.000 | 76% | ruim onder gemiddeld | -0,3 m |
| Daalmeer-Zuidwest | 2.780 | € 310.000 | 41% | ruim onder gemiddeld | -0,3 m |
| De Hoef I en II | 3.325 | € 309.000 | 66% | onder gemiddeld | +0,1 m |
| De Hoef III en IV | 3.620 | € 302.000 | 31% | ruim onder gemiddeld | 0,0 m |
| De Horn-Noord | 3.235 | € 332.000 | 68% | ruim onder gemiddeld | -0,1 m |
| De Horn-Zuid | 3.240 | € 346.000 | 71% | onder gemiddeld | -0,0 m |
| De Mare | 2.480 | € 255.000 | 23% | ruim onder gemiddeld | -0,1 m |
| De Nollen | 1.555 | € 634.000 | 91% | boven gemiddeld | -0,5 m |
| De Rijp | 4.240 | € 447.000 | 75% | gemiddeld | -1,9 m |
| Dillenburg en Stadhouderskwartier | 1.340 | € 339.000 | 54% | gemiddeld | +0,5 m |
| Driehuizen | 230 | € 597.000 | 88% | boven gemiddeld | -2,9 m |
| Emmakwartier | 1.660 | € 437.000 | 55% | ruim boven gemiddeld | +0,5 m |
| Graft | 885 | € 512.000 | 78% | boven gemiddeld | -2,8 m |
| Grootschermer | 710 | € 522.000 | 78% | gemiddeld | -2,7 m |
| Huiswaard-1-Zuid | 2.980 | € 350.000 | 39% | onder gemiddeld | +0,5 m |
| Huiswaard-2-Oost | 1.820 | € 317.000 | 58% | onder gemiddeld | -0,1 m |
| Huiswaard-2-West | 2.295 | € 364.000 | 86% | gemiddeld | -0,1 m |
| Koedijk en De Weijdt | 2.415 | € 370.000 | 62% | onder gemiddeld | -0,3 m |
| Kooimeer | 2.345 | € 305.000 | 25% | onder gemiddeld | +0,4 m |
| Landelijk gebied-West | 330 | € 742.000 | 58% | ruim boven gemiddeld | -0,5 m |
| Markenbinnen | 310 | € 556.000 | 84% | boven gemiddeld | -1,5 m |
| Muiderwaard | 685 | € 274.000 | 0% | ruim onder gemiddeld | +0,5 m |
| Nassaukwartier en Hout | 1.570 | € 551.000 | 78% | ruim boven gemiddeld | +0,7 m |
| Noordeinde | 80 | € 845.000 | 94% | boven gemiddeld | -2,2 m |
| Oost-Graftdijk | 145 | € 380.000 | 92% | onder gemiddeld | -2,2 m |
| Oosterhout | 945 | € 310.000 | 53% | ruim onder gemiddeld | +0,3 m |
| Oranjepark | 1.235 | € 602.000 | 90% | ruim boven gemiddeld | +0,8 m |
| Oterleek | 625 | € 568.000 | 84% | boven gemiddeld | -3,3 m |
| Oud-Overdie | 2.810 | € 332.000 | 38% | ruim onder gemiddeld | +0,4 m |
| Oud-Rochdale | 760 | € 295.000 | 14% | onder gemiddeld | +0,4 m |
| Oudorp-Centrum | 1.955 | € 469.000 | 75% | ruim boven gemiddeld | -0,3 m |
| Oudorp-Noord en Oudorp-Oost | 2.285 | € 414.000 | 58% | gemiddeld | -1,0 m |
| Oudorperpolder-Midden | 560 | € 408.000 | 83% | onder gemiddeld | -0,1 m |
| Oudorperpolder-Noord | 1.100 | € 363.000 | 66% | gemiddeld | +0,1 m |
| Oudorperpolder-Zuid | 2.175 | € 300.000 | 16% | ruim onder gemiddeld | -0,2 m |
| Overdie-Oost | 3.250 | € 254.000 | 9% | ruim onder gemiddeld | +0,5 m |
| Overdie-West | 1.215 | € 313.000 | 63% | ruim onder gemiddeld | +0,3 m |
| Overstad | 1.025 | € 479.000 | 80% | ruim boven gemiddeld | +0,7 m |
| Rekerbuurt en Ooievaarsnest | 2.155 | € 447.000 | 87% | boven gemiddeld | 0,0 m |
| Schermereiland en Omval | 1.870 | € 379.000 | 55% | gemiddeld | -0,3 m |
| Schermerhorn | 1.275 | € 406.000 | 73% | onder gemiddeld | -2,8 m |
| Spoorbuurt | 2.425 | € 355.000 | 69% | boven gemiddeld | +1,1 m |
| Staatsliedenkwartier en Landstraten | 2.060 | € 355.000 | 48% | gemiddeld | +0,4 m |
| Starnmeer | 210 | € 609.000 | 88% | gemiddeld | -3,2 m |
| Stompetoren | 2.130 | € 455.000 | 76% | gemiddeld | -3,5 m |
| Ursem | 70 | € 612.000 | 86% | ruim boven gemiddeld | -3,2 m |
| Vroonermeer-Noord | 2.245 | € 595.000 | 66% | boven gemiddeld | -0,3 m |
| Vroonermeer-Zuid | 3.020 | € 460.000 | 75% | gemiddeld | -0,4 m |
| West-Graftdijk | 755 | € 491.000 | 89% | onder gemiddeld | -2,2 m |
| Zuidschermer | 665 | € 551.000 | 88% | gemiddeld | -3,5 m |
Bronnen: CBS Kerncijfers wijken en buurten 2025, Leefbaarometer (ten opzichte van alle buurten in Nederland) en Actueel Hoogtebestand Nederland (gemiddelde hoogte van de grond ten opzichte van NAP). Gemiddeld ligt de grond in Alkmaar 2,2 m onder NAP. Een lage ligging betekent niet vanzelf meer risico: dijken, duinen en gemalen beschermen ook lage gebieden. Zie overstroomik.nl.
Verder kijken
Gemeenten in Noord-Holland met een vergelijkbare prijs
- Stede Broec – € 439.694
- Texel – € 436.633
- Zaanstad – € 430.833
- Enkhuizen – € 421.979
- Beverwijk – € 419.001
- Hollands Kroon – € 415.671
