Huizenprijzen in Opsterland
Gemiddelde verkoopprijs, betaalbaarheid en verkopen in de gemeente Opsterland, provincie Fryslân.
Opsterland in het kort
In 2025 kostte een bestaande koopwoning in Opsterland gemiddeld € 433.376. Dat is -0,1% ten opzichte van 2024 en 9,6% lager dan het landelijk gemiddelde van € 479.527.
Daarmee staat Opsterland op plaats 236 van de 342 gemeenten, gerekend van duur naar goedkoop.
Een gemiddelde woning kost 7,0× het gemiddelde besteedbare jaarinkomen van een huishouden in Opsterland (2025); landelijk is dat 7,9×.
In Q3 2026 werden in provincie Fryslân 2.128 bestaande koopwoningen verkocht.
Kerncijfers
Gemiddelde verkoopprijs 2025
€ 433.376
Nederland: € 479.527
Gemiddeld besteedbaar inkomen 2025
€ 62.200
Nederland: € 60.900
Prijs ÷ inkomen 2025
7,0×
Met landelijk inkomen: 7,1×
Verkopen Q3 2026
2.128
In provincie Fryslân
Gemiddelde verkoopprijs per jaar
Betaalbaarheid: huizenprijs in jaarinkomens
Hoeveel keer het gemiddelde besteedbare jaarinkomen van een huishouden een gemiddelde woning kost. Vergeleken met het inkomen in Opsterland zelf en met het landelijk gemiddelde inkomen.
Verkochte woningen per kwartaal
Cijfer voor de hele provincie Fryslân; het CBS publiceert geen verkopen per gemeente.
Cijfers per jaar
| Jaar | Gemiddelde verkoopprijs | Verandering | Besteedbaar inkomen | Prijs ÷ inkomen |
|---|---|---|---|---|
| 2025 | € 433.376 | -0,1% | € 62.200 (voorlopig) | 7,0× |
| 2024 | € 433.883 | +21,7% | € 59.600 | 7,3× |
| 2023 | € 356.626 | -1,0% | € 56.400 | 6,3× |
| 2022 | € 360.245 | +12,5% | € 51.500 | 7,0× |
| 2021 | € 320.331 | +12,7% | € 48.400 | 6,6× |
| 2020 | € 284.117 | +11,5% | € 47.000 | 6,0× |
| 2019 | € 254.852 | +8,9% | € 46.100 | 5,5× |
| 2018 | € 234.103 | +5,4% | € 43.100 | 5,4× |
| 2017 | € 222.197 | +6,5% | € 42.000 | 5,3× |
| 2016 | € 208.722 | +2,9% | € 40.700 | 5,1× |
| 2015 | € 202.806 | +4,9% | € 38.900 | 5,2× |
| 2014 | € 193.374 | +3,7% | € 39.200 | 4,9× |
| 2013 | € 186.483 | -11,9% | € 37.300 | 5,0× |
| 2012 | € 211.626 | +5,5% | € 37.000 | 5,7× |
| 2011 | € 200.651 | -8,7% | € 36.700 | 5,5× |
Bronnen: CBS gemiddelde verkoopprijzen en CBS inkomen van huishoudens. Een gemiddelde verkoopprijs is geen prijsindex: het soort woningen dat verkocht wordt, beïnvloedt het gemiddelde. Meer uitleg op Bronnen & methode.
Veelgestelde vragen over Opsterland
Wat kost een huis in Opsterland?
Een bestaande koopwoning in Opsterland kostte in 2025 gemiddeld € 433.376, volgens het CBS. Dit is een gemiddelde van alle verkochte woningen; de prijs van een specifieke woning hangt af van onder meer type, grootte en ligging.
Zijn de huizenprijzen in Opsterland gestegen?
De gemiddelde verkoopprijs veranderde in 2025 met -0,1% ten opzichte van 2024 en met +52,5% ten opzichte van 2020.
Hoe betaalbaar zijn woningen in Opsterland?
Een gemiddelde woning in Opsterland kost 7,0× het gemiddelde besteedbare jaarinkomen van een huishouden in de gemeente (2025). Landelijk is dat 7,9×. Hoe hoger dit getal, hoe minder betaalbaar.
Wonen in Opsterland
Reistijd met de auto
- Naar Amsterdam: geen autoroute
- Naar Rotterdam: geen autoroute
- Naar Den Haag: geen autoroute
- Naar Utrecht: geen autoroute
- Naar Eindhoven: geen autoroute
- Naar Groningen: geen autoroute
Zonder file, van het midden van Opsterland naar het midden van de stad. Berekend met GraphHopper op kaartdata van © OpenStreetMap-bijdragers. Zoek gemeenten op reistijd in de Woonwijzer.
Woonlasten naast de hypotheek
Eigenaren in Opsterland betalen gemiddeld € 259 per maand aan gemeentelijke heffingen, waterschap, energie en water (2024; landelijk € 261). Reken een woning door met Kan ik dit huis betalen?
Nieuwbouw
In 2024 werden in Opsterland 101 nieuwe woningen opgeleverd: 7,5 per 1.000 bestaande woningen, tegen 8,4 landelijk. In de vier kwartalen van 2025-Q3 tot en met 2026-Q2 is vergunning verleend voor 109 nieuwe woningen.
| Jaar | 2020 | 2021 | 2022 | 2023 | 2024 |
|---|---|---|---|---|---|
| Nieuwe woningen | 127 | 87 | 65 | 105 | 101 |
Bronnen: CBS Voorraad woningen en niet-woningen (81955NED) en CBS Bouwvergunningen woonruimten (83671NED).
Buurten in Opsterland
Opsterland heeft 49 buurten met minstens 50 inwoners. Welke past bij jou? Vergelijk ze op leefbaarheid, veiligheid, rust en voorzieningen in de Buurtwijzer.
| Buurt | Inwoners | Gem. WOZ-waarde | Koopwoningen | Leefbaarheid | Hoogte (NAP) |
|---|---|---|---|---|---|
| Bakkeveen-Buitengebied | 450 | – | 89% | ruim boven gemiddeld | +6,0 m |
| Bakkeveen-Centrum | 365 | – | 92% | ruim boven gemiddeld | +6,3 m |
| Bakkeveen-De Kampen | 1.080 | – | 72% | boven gemiddeld | +6,2 m |
| Beetsterzwaag-Buitengebied | 140 | € 547.000 | 72% | ruim boven gemiddeld | +0,8 m |
| Beetsterzwaag-Centrum | 180 | – | 57% | ruim boven gemiddeld | +2,3 m |
| Beetsterzwaag-Hup strjitten | 280 | € 430.000 | 95% | ruim boven gemiddeld | +1,3 m |
| Beetsterzwaag-Merkelân | 695 | – | 51% | ruim boven gemiddeld | +2,2 m |
| Beetsterzwaag-Olterterp | 70 | € 553.000 | 78% | ruim boven gemiddeld | +1,5 m |
| Beetsterzwaag-Roekebosk | 370 | € 507.000 | 99% | ruim boven gemiddeld | +1,1 m |
| Beetsterzwaag-Singels | 600 | € 281.000 | 64% | ruim boven gemiddeld | +1,0 m |
| Beetsterzwaag-Skeakel | 1.135 | € 333.000 | 60% | ruim boven gemiddeld | +2,1 m |
| Beetsterzwaag-Talant | 275 | – | 0% | boven gemiddeld | +2,6 m |
| Frieschepalen-Buitengebied | 165 | € 499.000 | 96% | ruim boven gemiddeld | +4,3 m |
| Frieschepalen-Kom | 850 | € 340.000 | 85% | boven gemiddeld | +4,8 m |
| Gorredijk-Bloemenwijk | 715 | € 355.000 | 88% | boven gemiddeld | +1,0 m |
| Gorredijk-Buitengebied | 355 | € 497.000 | 99% | ruim boven gemiddeld | +0,7 m |
| Gorredijk-Centrum | 1.360 | € 257.000 | 55% | gemiddeld | +0,9 m |
| Gorredijk-De Kromten | 180 | € 441.000 | 92% | gemiddeld | +0,6 m |
| Gorredijk-Groene Long | 1.780 | € 230.000 | 41% | onder gemiddeld | +0,9 m |
| Gorredijk-IJ buurt | 1.620 | € 244.000 | 60% | gemiddeld | +0,8 m |
| Gorredijk-Loevestein | 1.080 | € 422.000 | 87% | boven gemiddeld | +1,0 m |
| Gorredijk-Miente | 395 | € 319.000 | 61% | ruim boven gemiddeld | +0,8 m |
| Hemrik-Buitengebied | 300 | € 443.000 | 88% | ruim boven gemiddeld | +2,9 m |
| Hemrik-Kom | 455 | € 347.000 | 75% | gemiddeld | +4,0 m |
| Jonkerslân-Buitengebied | 130 | € 486.000 | 94% | ruim boven gemiddeld | +0,6 m |
| Jonkerslân-Kom | 155 | € 392.000 | 100% | boven gemiddeld | +0,7 m |
| Langezwaag-Buitengebied | 340 | € 511.000 | 93% | ruim boven gemiddeld | -0,5 m |
| Langezwaag-Kom | 720 | € 333.000 | 76% | boven gemiddeld | +0,1 m |
| Lippenhuizen-Buitengebied | 360 | € 493.000 | 95% | ruim boven gemiddeld | +1,5 m |
| Lippenhuizen-Kom | 950 | € 335.000 | 75% | boven gemiddeld | +1,5 m |
| Luxwoude-Buitengebied | 145 | € 513.000 | 96% | ruim boven gemiddeld | -1,1 m |
| Luxwoude-Kom | 295 | € 365.000 | 84% | boven gemiddeld | -1,1 m |
| Nij Beets-Buitengebied | 460 | € 473.000 | 80% | ruim boven gemiddeld | -1,7 m |
| Nij Beets-Kom | 1.180 | € 356.000 | 80% | boven gemiddeld | -1,2 m |
| Siegerswoude-Buitengebied | 460 | € 462.000 | 88% | ruim boven gemiddeld | +4,2 m |
| Siegerswoude-Kom | 370 | € 379.000 | 93% | boven gemiddeld | +4,7 m |
| Terwispel-Buitengebied | 385 | € 477.000 | 94% | ruim boven gemiddeld | -0,8 m |
| Terwispel-Kom | 605 | € 336.000 | 77% | gemiddeld | -0,1 m |
| Tijnje-Buitengebied | 555 | € 483.000 | 87% | ruim boven gemiddeld | -1,8 m |
| Tijnje-Kom | 1.020 | € 310.000 | 75% | onder gemiddeld | -1,2 m |
| Ureterp-Buitengebied | 1.015 | € 468.000 | 84% | ruim boven gemiddeld | +3,1 m |
| Ureterp-Buorfinne | 1.565 | – | 58% | gemiddeld | +3,7 m |
| Ureterp-Centrum | 525 | € 287.000 | 58% | gemiddeld | +4,1 m |
| Ureterp-De Ekers | 515 | € 243.000 | 47% | gemiddeld | +4,4 m |
| Ureterp-Fûgelliet | 1.185 | € 416.000 | 90% | ruim boven gemiddeld | +4,7 m |
| Ureterp-Gilden | 100 | € 421.000 | 85% | boven gemiddeld | +4,2 m |
| Wijnjewoude-Buitengeb.-Kleine Groningen | 860 | € 446.000 | 94% | ruim boven gemiddeld | +4,2 m |
| Wijnjewoude-Centrum | 565 | € 291.000 | 62% | gemiddeld | +4,0 m |
| Wijnjewoude-Gentiaan | 655 | € 309.000 | 70% | gemiddeld | +4,3 m |
Bronnen: CBS Kerncijfers wijken en buurten 2025, Leefbaarometer (ten opzichte van alle buurten in Nederland) en Actueel Hoogtebestand Nederland (gemiddelde hoogte van de grond ten opzichte van NAP). Gemiddeld ligt de grond in Opsterland 1,8 m boven NAP. Een lage ligging betekent niet vanzelf meer risico: dijken, duinen en gemalen beschermen ook lage gebieden. Zie overstroomik.nl.
Verder kijken
Gemeenten in Fryslân met een vergelijkbare prijs
- De Fryske Marren – € 457.160
- Ameland – € 452.457
- Weststellingwerf – € 424.890
- Ooststellingwerf – € 423.014
- Heerenveen – € 418.883
- Dantumadiel – € 416.795
